TEMEL BİLGİLER
01:58 | Author:
ZAYIFLAMA VE DİYET HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER

SAĞLIKLI ZAYIFLAMAK:
Nasıl şişman olmak gürbüz olduğumuzun işareti değilse zayıf olmak ta her zaman sağlıklı olduğunuzu göstermez. Önemli olan sağlığımızı bozmadan zayıflayabilmektir. Eskiden zayıflamak; gün boyu spor yapmak, aç kalmak, karnımız şişene kadar su içmekten ibaretti. Ama artık gelişen teknoloji, tıp ve bilim alanında yapılan yenililiklerle artık sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkün. İçeriğinde tamamen doğal bitkiler bulunan ilaçlarla artık zayıf ve sağlıklı olmak mümkündür.

DİYETLER VE TEHLİKELERİ:

Zayıflamak için yaptığımız ve bilim adamları tarafından da yanlış olduğu kabul edilen en büyük hata, yazık ki sağdan soldan duyduğumuz üç beş gün içinde zayıflamayı garantileyen şok diyetlerdir.

“Şu manken bir ay içinde sadece karpuz yemiş”, “Şu sanatçı sadece domates suyuyla zayıflamış”, “Şu kadın sadece maydanoz yemiş” gibi yanlış duyumlar ve bunları uygulamamız sağlığımızı tehlikeye düşürecek en büyük nedenlerdir. Evet, bu şok diyetler sizden kiloları alıp gider ama sağlığınızı da beraberinde götürür. Sağlıksız bir şekilde zayıflamak ölüme kadar götürür. Nitekim basından da takip ettiğimiz kadarıyla hızla kilo vermek için hayatını gencecik yaşta kaybedenler az değil.
Daha geçtiğimiz günlerde hayatını mankenlikle kazanan ve ünlü ajanslar çalışan manken Ana Carolina Reston, Anoreksiya hastasıydı. Yaşamının son zamanlarında sadece elma ve domatesle beslenen manken bu diyeti onu ölüme götürdü.

Anoreksiya; aşırı şekilde yapılan diyetler sonucu vücudun bu duruma alışması ve artık istenilse de vücudun artık besinleri kabul etmemesi durumudur ve ölümle biten bir sonucu vardır

ZAYIFLAMA EGZERSİZLERİ:
Kadınlarımızın en çok sorun olarak gördüğü bölgelerden basen, göbek, kalça bölgeleridir. Bu bölgeler en çabuk kilo alınan ama en zor verilen bölgesidir. Ama imkânsız değildir. Bu bölgeleri eritmek için en başta yapılması gereken şey az yemek yemektir. Az yemeliyiz ki vücuda aldığımız enerjiden daha fazlasını vücut yakarsa zayıflama başlarız. Üstelik vücudumuzda bulunan yağları da, yağ almadığımız için vücudumuzdan kullandığından fazla yağlar yakılmaya başlayacaktır. Günde üç öğün yemek yemek bazen sakıncalı olabilir. Çünkü acıktığımız için bu ana öğünlerde yememiz gerekenden daha fazlasını yiyeceğimizden kilo alırız. Oysa ana öğün arasında da sık sık meyve gibi minareli yiyecekler alırsak ana öğünlerde daha az besin alırız.

Daha az yemek yemek, aslında kilomuzu kontrol altında tutmaya yarar. Oysa aldığımız enerjiden daha fazlasını sarf etmeliyiz ki zayıflamaya başlayalım. Örneğin egzersiz…

İP ATLAMAK:

Bacaklarımız kasların en fazla bulunduğu sorunlu bölgelerdendir. Buradaki kalorileri iyice yakmanın yolu sıkı bir egzersizdir. Eğer hiç bir şey yapamayacak kadar yoğunsanız günde en az 15 dakika kadar ip atlamayı ihmal etmeyin.

MEKİK ÇEKMEK:

Mekik çok zor bir egzersizdir. Ancak göbek bölgesini yok etmek için en ideal ve en etkili bir yöntemdir. Günde en az 15 dakika kadar mekik çekmek karın kaslarını çalıştırıp o bölgedeki yağların yakılmasına neden olacağından erime hızlı bir şekilde başlamış olur.

DEĞİŞİK SPOR EGZERSİZLERİ:

Kalça bölgesindeki yağlarımızı yok etmek, bacaklarımızı daha sıkı ve daha düzgün olması için yapılması gereken hareketler vardır.TEMEL ÖNERİLER: • Ayakta durmak, yürümek en iyi egzersizdir.

 • Asansörü kullanmak yerine merdivenleri kullanmak.

 • Masa başı oturuyorsanız arada bir bacaklarınız yerden 10 cm kadar
  kaldırarak oturun.

 • Acıktığınızda atıştırmak için, meyveyi ya da meyve sularını tercih edin.

 • Daha az şeker, daha az un ve daha tuz tüketin.

 • Bol bol oynayın. Göbek atın, dans edin.

 • Yemek yerken mutlaka daha çok çiğneyin.

 • Bol su alın.

 • Daha az yağlı yiyecekleri tercih edin.

 • Fast food tehlikedir.

 • Yakın yerlere gitmek için arabaları değil yürümeyi tercih edin.

 • Yürüyüşe çıktığınızda cafelerin restaurantların olduğu yerleri değil
  sahilleri ya da ormanları tercih edin.

 • Yürüyüş sırasında hareketli müzikler dinleyin.

 • Sos ağırlıklı yiyeceklerden uzak durun.

 • Beyaz un yerine kepekli ürünleri tercih edin.

 • Kahvaltıdan yarım saat kadar önce ılık bir bardak su içerek güne
  başlayın.

 • Akşam yemeklerini en geç 21 den önce yemeye çalışın.
ZAYIFLATAN KARIŞIMLAR:
 • kiraz sapı ve su:
  5 bardak su dolu kaba 1 bardak kiraz sapını döküp bir gece bekletin. Daha sonra 10 dakika kadar kaynatın ve biraz ılımaya bırakın. Ve bu karışımdan gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere 1 bardak kadar için.

 • domates, kereviz, havuç, su:
  3 bardak su olan bir kapta 2 adet doğranmış kerevizi kaynatın. Yaklaşık 15 – 20 dakika kadar kaynadıktan sonra süzün. İçine taze sıkılmış domates ve havuç sularından birer bardak ekleyin. Bu karışımdan gün içinde özellikle sabah ve akşam mutlaka içmeyi unutmayın.

 • sirke, biberiye ve su
  4 bardak kadar suyun içine bir avuç dolusu biberiyeyi katın. Ve 10 -12 gün kadar beklettikten sonra süzüp her gün sabah akşam bir bardak kadar için.

 • elma sirkesi, bal ve su
  Bir bardak ılık suyun içine iki şeker kaşığı kadar elma sirkesi ve bir şeker kaşığı kadar dabal koyup her sabah kahvaltıdan yarım saat kadar önce mutlaka için.

ZAYIFLATAN BİTKİLER:

Maydanoz: maydanoz yemek vücudun su toplamasını engelleyen en etkili yol olduğu bilinmektedir.

Adaçayı: Adaçayı iştah kapatıcı özelliğinden dolayı zayıflamak isteyenlerin kullanması gereken bir bitkidir.

Atkuyruğu: Vücuttaki yağ dokularını eritmeye yarayan bir bitkidir. Ayrıca idrar sökücü özelliği bulunur. Ancak diğer tüm idrar sökücüler gibi fazlası böbreklerde hasara yol açmaktadır.

Tere: vücuttaki yağları yakan bir bitkidir. Çiğ yenilir.

Sinameki: kalın bağırsağı çalıştırdığı için müshil etkisi yaratır.

Balıkotu: bünyenin kimyasını hızlandırdığı için zayıflatıcı bir etkisi vardır.

Civanperçemi: tatlıya karşı bir iştahsızlık yaratır. Ayrıca tokluk hissi verdiği için yemeklerden önce alınması uygundur.

ZAYIFLAMA HAPLARI:
Günümüzde artık her işin olduğu gibi zayıflamanın da kolay yolları vardır. Teknoloji ve tıp biliminin hızla ilerlemesiyle şimdi daha güvenilir daha etkili ve tamamen doğal ilaçlarla zayıflamak mümkün. Hiçbir yan etkisi olmayan ve zayıflamanızı hızlandıran bu tamamen doğal ilaçlardan en güvenilir olanlarını sitemizde açıklamaya çalışacağız.

FİGURİN: 80 ülkede rahatça ve güvenle kullanılan bir üründür. Dünyanın en büyük ilaç üreticisi olan AJANTA PHARMA ürettiği diğer doğal kapsüller gibi Figurin’ i de güvenle kullanmanız için hizmete sunmuştur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da onaylanan Figurin tamamen doğal ve yan etkisiz bir üründür. Figurin vücuda alındıktan itibaren yağ dokularını kontrolünü altına alarak hızla vücuttan atmaya başlar.

Bir sürü araştırmacı ve merkezler tarafından da doğruluğu ispatlanan bu bitkisel kapsülleri güvenle kullanabiliriz.AVOKADO FORM:
Adından da anlaşıldığı gibi Avokado Form bir Meksika
bitkisidir. Yağ dokularını hızlandırdığı için emilimi kolaylaştırır. Ve vücuttan
hızla atılmasını sağlar.

Obezite yani Şişmanlığın Nedenleri?
Obezite yani halk arasındaki deyimiyle şişmanlık; sağlığımızı tehlikeye sokacak kadar vücuttaki yağ miktarının hızlı bir şekilde birikmesidir. Bu birikmeyle birlikte şişmanlarız. Şişman olmak bizim sağlıklı gürbüz olduğumuz anlamına gelmemektedir. Şişmanlık bir sürü hastalığa yol göstericidir.

Şişmanlamak için bir sürü sebebimiz vardır. Daha küçük çocukken bile doymadan sofranın terk edilmemesi gerektiği düşüncesi ilerde şişmanlığa yol açacaktır. Kimileri çok mutlu olduklarında, kimileri de kederinden yemek yediklerini söylerler. Bu da şişmanlamamıza neden olur. Daha bir sürü neden vardır şişmanlamamıza.

Mesela; hayat tarzları da buna neden olur. Her yere arabayla gidilmesi, merdivenlerin yürüyerek değil de asansörlerle çıkılması, Batıdan bizim yemek kültürümüze bulaşan ayaküstü yemek yani fastfood lar, zamanlı zamansız atıştırmalar, yemeklerde kullanılan yağlar, kızartmalarda ki yağlar, gazlı ve asitli içecekler, ofislere kapanıp bilgisayar başından hiç kalkmadan çalışanlar... Bu ve bunun gibi bir sürü neden gün geçtikçe bizi daha büyük
tehlikelere sürüklemektedir.

Sadece dış etkenler değildir şişmanlık. Aynı zamanda genetiktir. Şişman bir ailenin dünyaya gelecek olan çocuklarının da şişmanlık tehlikesinde olduğu göz ardı edilmemelidir. Eğer böyle bir genetik problemin olduğu düşünülüyorsa; mutlaka çocuklara daha dikkatli olunmalıdır. Şişmanlık ilerleyen yaşlarda oluşan bir durum değildir. Daha bebekken oluşan bir hastalıktır. 2 yaşında başlayan tehlikeleri unutulmamalıdır.

Hormon bozuklukları, alınan kuvvetli ilaçlar şişmanlamaktaki önemli faktörlerden biridir. Kortizon tedavisi gören zayıf bir hastanın gün geçtikçe kilo alması bu duruma örnek teşkil edecektir.

Şişmanlığın başlıca tehlikeleri:

 • Şişmanlığın ya da obez olan birini ilerde ne büyük tehlikelerle karşı karşıya olduklarını biliyorlar mı acaba?

 • Diyabet hastalığı,

 • Hipertansiyon hastalığı,

 • Kolesterol,

 • Karaciğer yağlanması,

 • Damar içi pıhtılaşması,

 • Mide problemleri,

 • Sırt ağrıları, ayak bacak ağrıları,

 • Ortopedik hastalıklar.

Bunlar dışında psikolojik olarak ta; panik atak ve uyku düzensizlikleri, bir takım kompleksler olmaktadır.

Son olarak ta; vücuttaki fazla yağlanmaya bağlı olarak Kalp rahatsızlıkları baş göstermektedir. Ayrıca günümüzde bir kısım nedeni olarak ta şişmanlık gösterilen Kanser hastalıkları da vardır.

Bu kadar çok büyük tehlikesi varken artık zayıflama zamanı geldiğini düşünmekteyiz. Unutmayın ki “Bir dirhem et, bin ayıp örter.” Cümlesi artık günümüzde kullanılan pek doğru bir cümle değildir.

This entry was posted on 01:58 and is filed under , , , , , , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

0 yorum:

Hürriyet haber